- Rybki plan pracy
- Edukacja domowa
- Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki 06-10 IV
- Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza 14-17 IV
- „Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!” 20-24 IV
- Ktoś nam niebo pomalował. Witaj, tęczo kolorowa!
- Ruch tu wielki, dźwięków moc, z traw na łące miękki koc 04-08 V
- Wybrać zawód – trudna sprawa, dla nas jeszcze to zabawa 11-15 V
- Moje ulubione książeczki (18-22 V)
- Bukiet, prezent i cukierki, dziś rodziców dzień jest wielki 25-29 V
- Z końca świata czy zza ściany, to przyjaciel nasz kochany 01-05 VI
- Coś się skrada, coś szeleści, dżungla sto tajemnic mieści 08- 12 VI
- Góry, morze, wieś, jezioro, gdzie rodzice nas zabiorą? cz. I 14-18 VI
- Góry, morze, wieś, jezioro, gdzie rodzice nas zabiorą? cz. II 22- 30 VI
Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki 06-10 IV
DOMOWE PRZEDSZKOLE
Zapraszam do ćwiczeń z panem Piotrem Gimnastyka dla Smyka
i do śpiewania z panią Beatką Rytmika z Panią Beatką
Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki 06-10 IV
Drogie Rybki już niedługo Wielkanoc, dlatego w tym tygodniu porozmawiamy o tym święcie oraz o tradycjach z nim związanych. Nie zabraknie zadań z pisankami, barankami i kurczaczkami. Powodzenia J
Pozdrawiam ciepło
Katarzyna Steć
Piątek 10.04
Kochane Rybki dziś już piątek! Zapraszam wszystkich Was do wspólnych zabaw gimnastycznych, ale zanim się trochę poruszacie, posłuchajcie proszę z jakim tradycjami wiążą się nadchodzące Święta Wielkanocne
Zadanie 1
„Zajączki” – zabawa paluszkowa
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca!
Zadanie 2
„Świąteczne tradycje” – poznawanie tradycji związanych z Wielkanocą.
Rodzic krótko charakteryzuje najpopularniejsze tradycje wielkanocne. Prezentuje przedmioty związane z poszczególnymi tradycjami.
Palemki na szczęście
Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi miało zapewnić zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.
Świąteczne porządki
Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki, nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – „wymiatamy” z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.
Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (albo wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę. Specjalnie dla dziewcząt. Uwaga, dziewczyny, jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!
Wielka Niedziela – dzień radości.
W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka.
Lany poniedziałek.
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania malowanym jajkiem – stąd każda panna starała się, by jej pisanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.
Szukanie zajączka.
Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być, po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.
Wielkanocne jajo.
Króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy.
Zadanie 3
Zabawa „Zaginiona pisanka”(Rodzic przed zabawą wycina pisanki w różnych kolorach, wzorach).
Dziecko porusza się po pokoju przy akompaniamencie piosenki:
(Dziecko odgrywa rolę pisanki, która tańczy w koszyczku). Międzyczasie rodzic rozkłada przygotowane wcześniej pisanki na dywanie. Na przerwę w muzyce dziecko kuca i zasłania oczy dłońmi. W tym czasie rodzic zakrywa jedną pisankę tak, aby żadna jej część nie była widoczna dla dziecka. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie, której pisanki brakuje (która pisanka zaginęła
).
Zadanie 4
• „Świąteczne wyścigi” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych z czworakowaniem.
1. „Świąteczny poranek” – ćwiczenie wstępne. Rodzic „zmienia” dziecko w kotka i opowiada krótką historyjkę o tym, co robią kotki w świąteczny poranek: wstają, przeciągają się, wyginają grzbiet, wyciągają w różne strony łapki, spacerują po kuchni, próbują zajrzeć do pachnących od potraw mis itd. Dzieci ilustrują ruchem opowieść rodzica– naśladują kotki.
2. „Śniadanie” – ćwiczenie z czworakowaniem. „Kotek” – dziecko chce zjeść śniadanie, dlatego musi dojść do „misek” – obręczy, by napić się z nich mleka. „Kotki” poruszają się na czworakach, opierając się na całych dłoniach i na palcach stóp. Po wypiciu mleka „kotki” siadają na piętach – odpoczywają.
3. „Świąteczne wyścigi” – zabawa z czworakowaniem oraz z elementem biegu. Rodzic rozstawia przed dzieckiem tor przeszkód składający się z kilku elementów np.:
- kałuże (chusteczki higieniczne) które musi ominąć
- domek( krzesło)pod którym ma przejść
- góra(puf)po którym ma przejść
4. „Kotki w słońcu” – ćwiczenie wyciszające. Dziecko – „kotek” leży na plecach, na podłodze i odpoczywa. Wygrzewa swój brzuszek Stara się równo, miarowo oddychać. Wykonuje wdech nosem, a wydech ustami i znów wdech nosem.
Drodzy Rodzice i Drogie Rybki!
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.życzy
Pani Kasia
Czwartek 09.04
Drogie Rybki, w dniu dzisiejszym czeka na Was szereg zabaw matematycznych również tych z kodowaniem. Zabawy z kodowaniem zostały zaczerpnięte ze strony: http://kodowanienadywanie.blogspot.com/2020/04/zadania-bez-drukowaniaw-lekko.html Powodzenia!
Zadanie 1
„Kura znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami liczenia.
Dziecko porusza się w rytm piosenki:
Na przerwę w muzyce rodzic rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dziecko liczy i podaje liczbę oczek, a potem tyle razy mówią KO, ile oczek wskazała kostka Rodzic kontroluje wykonanie zadania
Zadanie 2
Rodzic czyta historie o gospodyni i prosi dziecko o wykonanie poszczególnych zadań.
Wieczorem gospodyni chodzi po podwórku i zbiera jajka, które zniosły ptaki. Zebrane jajka układa w koszyczkach, aby przed Wielkanocą zrobić z nich pisanki. Kładziemy przed dzieckiem 3 koszyczki (mogą być narysowane na kartkach). Koszyki są oznaczone sylwetami: kury, kaczki i gęsi. W koszyczkach są papierowe jajka ( 9, 8 i 6). Mówimy: Policz, ile gospodyni zebrała kurzych, gęsich i kaczych jajek. Dziecko głośno przelicza każdy koszyczek. Zadajemy pytania:
Ile jest jajek kurzych? 9
Ile jest jajek kaczych? 8
Ile jest jajek gęsich? 6
Których jajek jest najwięcej?
Których jajek jest najmniej?
O ile więcej jest jajek kurzych od kaczych?
O ile mniej jest jajek gęsich od kaczych? itd.
W kolejnym etapie zabawy możemy skonstruować inne polecenia, np.: Gospodyni zebrała 4 gęsie jaja, potem znalazła jeszcze 3. Ile w sumie gospodyni znalazła jajek?
Zadanie 3
Zabawa ruchowa "Mokro-sucho".
Dziecko swobodnie biega po pokoju w rytm piosenki
Na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się i słucha: jeżeli rodzic powie słowo kojarzące się z wodą, np. „deszcz”, „staw”, „kąpiel” – dziecko ucieka i chowa się np. pod stół(chowa się pod dachem). Jeżeli słowo wypowiedziane przez rodzica nie kojarzy mu się z wodą, np. „słońce”, „piasek”, „kreda” – siada na dywanie.
Zadanie 4
Pisanka inna niż wszystkie...
Do wykonania tego zadania potrzebne będą kolorowe guziki. Najlepiej żeby były jak najbardziej różnorodne...jeśli nie macie guzików, to wykorzystajcie kolorowe klocki, wytnijcie różnej wielkości koła z kolorowego papieru lub zróbcie kulki z bibuły. Potrzebny będzie jeszcze sznurek. Dziecko ze sznurka tworzy obrys pisanki, a następnie ozdabia ją dostępnymi elementami. Zadanie możemy utrudnić wprowadzając jakiś warunek np.:
-Wzór na pisance musi układać się symetrycznie,
-Nie mogą się ze sobą stykać elementy o tej samej barwie,
Oczywiście możecie wybrać zupełnie inny warunek, to już zależy od was.
Zadnie 5
Symetryczna pisanka...
Połóżcie na stole sznurek, z jednej strony stwórzcie obrys połowy pisanki, następnie dołóżcie ozdoby (guziki, klocki, kulki z bibuły...). Poproście dziecko o dołożenie drugiej połowy pisanki, w taki sposób żeby zostało uzyskane odbicie lustrzane. Przed zaproponowaniem tej zabawy przygotujcie odpowiednią liczbę takich samych elementów.
Zadanie 6
Odbijamy pisanki...
Do wykonania tej aktywności potrzebna będzie biała kartka, pędzel i farby. Złóżcie kartkę na pół (mocno, tak żeby wyraźne było miejsce zgięcia). Rozłóżcie kartkę. Poproś dziecko żeby namalowało farbami połowę pisanki (linia zgięcia kartki wyznaczy oś symetrii). Kiedy pisanka będzie namalowana ponownie zegnijcie kartkę i mocno ją przytrzymajcie. Zróbcie to szybko, żeby nie wyschła farba na kartce. Po rozłożeniu kartki powinna się pokazać piękna pisanka. Poczekajcie jak wyschnie i ozdóbcie ją w dowolny sposób. Powodzenia!
Środa 8 IV
Rybki, w dniu dzisiejszym zachęcam wszystkich Was do rozwiązania wielkanocnych zagadek oraz do wykonania wielkanocnego jaja! PowodzeniaJ
Zadanie 1
Zajączek wielkanocny przygotował dla Was kilka zagadek, mam nadzieję, że poradzicie sobie z nimi bez problemuJ
Jajko białe, żółte, malowane na Wielkanoc do koszyka szykowane. (pisanka)
Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare.
Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec. (bazie)
Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
Do kościoła z nim idziemy i białą serwetką okryjemy. (koszyk)
Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy kota zobaczą. (kurczątka)
Przeważnie jestem biały i na stole leżę.
Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze. (obrus)
Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę,
ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę. (baranek)
Tańczy się go żwawo, parami lub w kole,inny - słodki leży na świątecznym stole. (mazurek)
Zadanie 2
Jajka wielkanocne
Materiał zawiera 3 karty. Na pierwszej karcie znajdują się 4 ilustracje pisanek, które należy wyciąć wzdłuż przerywanej linii i przeciąć na trzy części każdą. Na kolejnych dwóch kartach znajduje się 18 wzorów gotowych układów, każda z kart należy wyciąć wzdłuż przerywanej linii. Dziecko ma za zadanie z ilustracji pisanek pociętych na części odtworzyć wzór z wybranej karty z gotowym układem.
http:// https://drive.google.com/file/d/1erucd4-SxDiZBqC4qDKm3X9pd-2Agi4J/view?usp=sharing
Zadanie 3
„Gdzie są pisanki?” – zabawa dydaktyczna doskonaląca znajomość schematu ciała oraz kierunków w przestrzeni
Rodzic stoi plecami do dzieci. Kątem oka kontroluje poprawność wykonywanych ćwiczeń. Najpierw prosi, aby dziecko pokazało, co znajduje się przed nim i poturlało przed siebie pisankę. Następnie po podniesieniu pisanki dziecko unosi je nad głową. Tu rodzic również akcentuje, że jaja są teraz na górze, a kiedy dziecko je opuści na wysokość kolan, to mocno podkreśla, że teraz znajduje się na dole. Następnie rodzic prosi, by dziecko położyło obie ręce na klatce piersiowej i wyczuło bijące serce, czyli wskazało lewą stronę ciała, i podniosło lewą rękę (można założyć dziecku frotkę, bądź zaznaczyć lewą rękę naklejką). Następnie dziecko ma za zadanie wskazać lewą nogę, kolano, stopę i położyć pisankę po lewej stronie swojego ciała. Następnie dziecko pokazuje prawą rękę, podobnie jak wcześniej podnosi ją, wskazuje prawą nogę, kolano, stopę i kładzie pisankę po prawej stronie. Można dowolnie modyfikować polecenia, lub wracać do tych które już były aby sprawdzić czy dziecko wykonuje dobrze dane zadanie .
Zadanie 4
Pisanka- praca plastyczna
Zachęcam wszystkie Rybki do wykonania wielkanocnego jajka jedną z technik:
- możecie z pomocą rodziców wyciąć z brystolu jajko i podkleić je od tyłu paskami kolorowego papieru,
lub
- możecie wykleić wycięte jajko pomalowanym wcześniej makaronem. Decyzja należy do Was. Swoimi pracami możecie pochwalić się na naszej facebookowej stronie wysyłając je na adres: przedszkolandia334@op.pl
Miłej zabawy!
wielkanocne karty pracy dla chętnych:
https://drive.google.com/drive/folders/1dbBk8EGqT3CRZ2ZIs1JCJvKs-Fh_yn4M?usp=sharing
Język angielski
piosenki
bajka o zajączku wielkanocnym
karta pracy
https://drive.google.com/file/d/1uo0IoeA6X_u9gzgXHnXCODWrmMcr3lC0/view?usp=sharing
Wtorek 07.04
W dniu dzisiejszym czeka nas sporo muzyki oraz zadanie ze znikającą pisankąJZapraszam do zabawy!
Zadanie 1
„Pisanki” – nauka piosenki.
Rybki, wysłuchajcie proszę piosenki i postarajcie się odpowiedzieć na poniższe pytania:
- O czym była piosenka?
- Co to są pisanki?
- Jakie wzory wystąpiły na pisankach z piosenki?
Po kilkukrotnym wysłuchaniu piosenki, zachęcam do pamięciowego opanowania utworu.
Zadanie 2
„Złodziej jajek"- zabawa słuchowa
Dziecko jest "zajączkiem wielkanocnym" i siedzi na dywanie i pilnuje swoich pisanek(mogą to być prawdziwe pisanki, bądź też takie wykonane z papieru). Dziecko ma zawiązane oczy i musi się skoncentrować na dźwiękach. Znajdujący się obok rodzic- „lis” stara się wykraść jajka. Ostrożnie podchodzi do koszyczka z pisankami i stara się wyjąć z niego jajka. Jeżeli "zajączek wielkanocny" usłyszy skradającego się "lisa" i złapie go na gorącym uczynku, następuje zamiana ról i wtedy "lis" zajmuje miejsce "zajączka".
Zadanie 3Memory wielkanocne
Materiał zawiera 3 strony z 18 kartami, na których zilustrowano atrybuty Wielkanocy. Wydrukowane i wycięte karty mogą posłużyć zarówno do dobrze wszystkim znanej gry memo lub też do układania sekwencji, kategoryzacji, czy sortowania. Udanej zabawyJ
https://drive.google.com/file/d/1sdBPshyMexRgtE-Y7mF95fl1tjjVoKGW/view?usp=sharing
Zadanie 4
Wyścig z jajkiem
Potrzebna będzie łyżka - drewniana lub zwykła, i jajko.(Uwaga: żeby zminimalizować straty w jajkach, polecam sztuczne!)Wyznaczamy start i metę, prosimy dziecko żeby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było tak łatwo i przyjemnie, możemy mierzyć czas, zorganizować wyścig, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na kolanach, wielkimi krokami, na palcach, na piętach, na bokach stóp, dołożyć przeszkody na które nie wolno nadepnąć, zawiązać oczy, z jajkiem między kolanami itd. Dziecko powinno starać się przez całą trasę trzymać wyprostowaną rękę. Powodzenia!
W tle możemy włączyć wielkanocną piosenkęJ
Poniedziałek 06.04
Zadanie 1
„Baranki i owieczki” – ćwiczenia artykulacyjne; naśladowanie głosów.
Rodzic proponuje dziecku zabawę dźwiękonaśladowczą w owieczki i baranki na polanie. Rodzic prowadzi ćwiczenia, a dziecko powtarza: Na polanie pasą się duże barany i owce oraz baranki i owieczki. Pierwsze odzywają się dorosłe barany (grubo i nisko): bee, bee, bee. Następnie dorosłe owce (grubo i nisko): baa, baa, baa. Usłyszały to baranki i owieczki – one też chcą przyłączyć się do rozmowy. Baranki (wysoko i cienko): bee, bee, bee. Wtórują im małe owieczki (wysoko i cienko): baa, baa, baa. Wesoły ptaszek na gałęzi gwiżdże z zachwytem: fiufiu, fiufiu, fiufiu. Następnie dziecko samodzielnie naśladuje głosy. Na hasło Rodzica np.: Baranki! dziecko powtarza cienko: bee, bee, bee itd.
Zadanie 2
Rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych na podstawie wiersza Renaty Wróblewskiej, pt. „Wielkanocne zwyczaje” – odwołanie się do doświadczeń dzieci. Po wysłuchaniu wiersza proszę zapytać dziecko:
- O jakich tradycjach wielkanocnych jest mowa w wierszu?
- Jakie zadanie miały dzieci?
- Co znajdowało się w wielkanocnym koszyku?
Renata Wróblewska „Wielkanocne zwyczaje”
Resztka śniegu już zszarzała, w słońcu skrzy kałuża mała.
W górze lśnią czystością okna, które wczoraj myła Zochna.
Dzisiaj druga pani myje: chlupu, chlupu, pucu, pucu.
Patrzy, jak wychodzi ładnie, martwi się, czy śnieg nie spadnie.
Spójrz, Marzanna już spłynęła i porządki rozpoczęte.
Trzeba wygnać kurz zimowy – znak to, że nadchodzą święta.
Łupu, cupu pod trzepakiem – trzepią dywan tata z Jackiem.
Obłok kurzu się unosi, pot rzęsisty czoła zrosił.
Któż to widział – tyle brudu; by go przegnać – trzeba cudu.
Lecz mężczyźni silni byli, dywan szybko wyczyścili.
No i w końcu dzielni chłopcy niosą go jak zdobycz łowcy.
Twarze tak umorusane, że chyba przestraszą mamę!
W domu pachnie ciastem – tak, jak być powinno.
A mama już w kuchni chodzi z ważną miną.
Dzieci biorą pędzle, bo już wiedzą one...
w piękne wzory będą pisanki zdobione.
Na pisanki każdy ma pomysłów kilka.
A zapachy nęcą, że aż leci ślinka.
Jednak – nawet myśleć nie można tak grzesznie.
Trzeba jeszcze przybrać święconkę niespiesznie.
Koszyczek; w koszyczku jajeczko, kiełbaska.
Sól w śnieżnej bibułce, kawałeczek ciasta.
Wszystko to przybrane, z gustem i porządkiem.
Serwetka z hafcikiem i żółtym kurczątkiem.
Śniadanie świąteczne – jakże uroczyste.
Wszystko pachnie smacznie, bardzo apetycznie.
Kiełbaseczka z chrzanem, jajka malowane.
Najróżniejsze ciasta i z cukru baranek.
Składamy życzenia; każdy dobrze życzy.
Dużo szczęścia, zdrowia, dużo też słodyczy.
Do polskiej tradycji należy też Śmigus.
Lany poniedziałek, czyli mokry dyngus.
Tu, niestety, chłopcy znowu przesadzili.
Swoje koleżanki zbyt mocno "skropili".
Oj, źle się bawicie, my się was boimy!
My zachorujemy, my się zaziębimy!
Ze zwyczajów miłych spacer tu wymienię.
Zwyczaj ten należy wypełniać solennie.
Oby mama, tata nie byli zmęczeni.
Oby dzieci mocno przytulić zechcieli!
To nie tylko w święta najważniejsze jest.
Trzeba bliskich kochać i oni – nas też.
Zadnie 3
Obejrzyjcie wspólnie bajkę „ Filemon i Bonifacy” i zastanówcie się jak wyglądają przygotowania do Wielkanocy w ich domu, czy podobnie jest u Was?
Zadanie 4
Wydrukujcie proszę załączone obrazki. Postarajcie się uzupełnić brakujące pola kolorową plasteliną, bibułą bądź stemplując je własnymi paluszkami. Udanej zabawy!
https://drive.google.com/file/d/13QbiRJ4NUiROPBSF_GgEyXufHnz103NJ/view?usp=sharing