• Neciowe przedszkole

• "Neciowe Przedszkole", to to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Bohaterem projektu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”.

Na potrzeby projektu, przy współpracy z firmą YUMMY Factory, powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest Internet, jak surfować po stronach WWW, bezpiecznie komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Najmłodsi internauci poznają także Sieciaki (bohaterów serwisu Sieciaki.pl – dzieciaki, które potrafią bezpiecznie i efektywnie korzystać z zasobów sieci) oraz Sieciuchy (postacie uosabiające internetowe zagrożenia). Serwis pozwala także dziecku na opanowanie umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą.

W ramach projektu przygotowano również scenariusze zajęć, z których będą korzystać nasi nauczyciele. Na program składa się pięć 30-minutowych spotkań, których celem jest zapoznanie dzieci z pojęciami „komputer” oraz „Internet”, a także oswojenie ich z klawiaturą komputerową i zasadami bezpieczeństwa online. Poprzez aktywne słuchanie bajki, naukę piosenek, pracę z zeszytem ćwiczeń i grę ruchową dzieci dowiadują się, że Internet to przyjazne miejsce, w którym przy wsparciu rodziców można się bezpiecznie bawić, uczyć i poznawać świat.

Dla rodziców.

Uczycie dzieci, jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw, przy przechodzeniu przez jezdnię. Powinniście również udzielać wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w Internecie.

Brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w prawdziwym życiu.

Zachęcamy do opracowania wspólnie z dzieckiem zestawu zasad dotyczących korzystania z komputera i Internetu.

Bądźcie pierwszymi osobami, która zapozna dziecko z Internetem.

Odkrywajcie wspólnie jego zasoby.

Spróbujcie znaleźć ciekawe i przyjazne strony (pomocny będzie Katalog Bezpiecznych Stron dostępny na stronie http://www.sieciaki.pl/best/ ).

Nauczcie dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

• Uczulcie je na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie
          • Podkreślcie, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią
          • Ostrzeżcie dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć mu zrobić krzywdę
          • Rozmawiajcie o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania
          • Nauczcie swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych – często dostęp do stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga ich wpisania.

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść ujawnienie swoich danych osobowych. Ustalcie z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu i nie przesyłało zdjęć.

Wiele dzieci używa Internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzania wiedzy. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Nauczcie dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

Bądźcie wyrozumiali dla swojego dziecka.

Często zdarza się, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych dla dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Wam ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Was zwrócić. Pamiętajcie, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedzcie, jak ważne jest dla Was to, by z Wami rozmawiało. Doceńcie jego odwagę i zaufanie, jakim Was obdarzyło. Powiedzcie swojemu dziecku, że zawsze może na Was liczyć.

Zapoznajcie dziecko z netykietką – zasadami dobrego zachowania w Internecie. Przypominajcie mu o zasadach dobrego wychowania. W Internecie, podobnie jak w każdej dziedzinie naszego życia, obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady netykiety znajdziecie na stronie www.sieciaki.pl )

Wasze dziecko powinno je poznać!.

Pamiętajcie, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwólcie swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.