• Akademia Aquafresh

•

„Akademia Aquafresh”  jest projektem koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym.

Obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy II typu czy alergii, próchnica zębów wymieniana jest jako współczesna, poważna choroba cywilizacyjna. Właśnie obok takich wskaźników jak: średnia długość trwania życia, umieralność niemowląt, zapadalność na gruźlicę, HBV, czy HIV/AIDS – wskaźniki okreœlające próchnicę zębów są bardzo czułymi (mierzalnymi) miernikami rozwoju społeczno-cywilizacyjnego i kulturowego danego kraju.

Coraz częściej informacje o tym, że statystyczne polskie 6-letnie dziecko posiada ponad 5 zębów zaatakowanych próchnicą (z czego tylko jeden jest wyleczony!), publikowana przez światową literaturę pediatryczną,  ekonomiczną i społeczną, koncentrującą się  na niskiej skuteczności systemów opieki zdrowotnej w takich krajach jak Białoruś. Litwa, Łotwa, Polska czy Ukraina.*

Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków po każdym posiłku, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.