• KIK 34

• Projekt nr KIK/34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w
          zakresie Żywienia i aktywności fizycznej”

Instytut żywności i żywienia będzie realizował projekt we współpracy z partnerami:
          Instytutem Pomnikiem – Centrum Zdrowia Dziecka, Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie i Polskim Towarzystwem Dietetyki. Projekt realizowany będzie w latach 2011-2016. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF, co stanowi 85% kosztów, 15% stanowi wkład krajowy. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy ma na celu zmniejszenie różnic społecznogospodarczych w ramach rozszerzonej Unii Europejskiej. 19 maja 2004 r. podczas szczytu Szwajcaria-UE, strona szwajcarska zadeklarowała gotowość ustanowienia
          szwajcarskiego programu pomocowego w wysokości 1 mld CHF. Negocjacje między Komisją Europejską a Rządem Szwajcarii zakończyły się dnia 27 lutego 2006 r. podpisaniem tzw. Memorandum of Understanding. Zgodnie z jego postanowieniami, Polsce, jako jednemu z 10 państw- beneficjentów, przypadło 489 020 mln CHF, co stanowi 49% całkowitej puli środków pomocowych. Negocjacje szczegółowych warunków udzielenia pomocy finansowej zakończyły się 20 grudnia 2007 r. podpisaniem między Szwajcarską Radą Federalną a Rządem Polski umowy ramowej o wdraŜaniu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy mającej na celu zmniejszenie róŜnic społecznogospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej. Ponadto, SPPW pozytywnie wpłynie na zacieśnianie współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Szwajcarią. Celem głównym projektu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Zadania realizowane będą na terenie całego kraju i skierowane będą do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała; adresatem będą także producenci żywności.

Projekt obejmować będzie 4 główne zadania.

Zadanie 1: „Żywieniowa promocja zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki nadwagi i otyłości wśród kobiet w ciąży i matek karmiących, oraz zbadanie jej wpływu na wybrane parametry stanu odżywienia”.

Zadanie 2: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywiania i poziom aktywności i wiedzy dzieci i młodzieży”. Zadanie, oprócz dzieci i młodzieży, obejmie rodziców oraz nauczycieli przedmiotów wychowania fizycznego i przyrodniczych. Realizowane będzie w 1600 placówkach, które będą miały możliwość przystąpienia do programu Szkoła Przyjazna żywieniu i Aktywności Fizycznej, opracowanego w ramach niniejszego zadania. Zostaną zapewnione odpowiednie materiały i pomoc merytoryczna w spełnieniu warunków do uzyskania certyfikatu. Efektywność programu zostanie oceniona na podstawie poziomu wiedzy uczniów.

Zadanie 3: „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”, w którym uwzględniono działania z obszaru prewencji wtórnej. Zaplanowano przeprowadzenie działań interwencyjnych wśród dorosłych osób z nadwagą i otyłością w celu: zmniejszenia częstości występowania nadmiernej masy ciała i powikłań otyłości; wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej; nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Zadanie 4: „Upowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, doświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz znakowaniu żywności celem wpływu na kształtowanie racjonalnych wyborów produktów spożywczych”,
          realizowane będzie poprzez zajęcia praktyczne prowadzone przez dietetyków w supermarketach, którzy będą uczyć klientów odczytywania etykiet produktów spożywczych i odpowiadać na pytania z zakresu wartości odżywczej żywności i jej
          znakowania.

Wszystkie ww. wymienione zadania wspierane będą zadaniem 5 : „Kampania medialna na rzecz zmniejszania nadwagi i otyłości w Polsce”, w ramach którego fachowo, przy udziale specjalistów, przygotowywane będą materiały edukacyjne i promocyjne, a następnie dystrybuowane.

Wszystkie zadania zrealizowaliśmy z wyróżnieniem dokumentując w raporcie. W finale otrzymaliśmy certyfikat.