• Partnerskie Przedszkole

• "PARTNERSKIE PRZEDSZKOLE"

POLSKI CERTYFIKAT JAKOŚCI

16 listopada 2001r., nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu „Partnerskie Przedszkole”. Program ten dążył do podniesienia jakości życia w przedszkolu oraz zdobycia Polskiego Certyfikatu Jakości.

Jego zalety wydały nam się bardzo istotne:

1.     Była to procedura dostosowania do konkretnego rodzaju placówki, jaką, jest przedszkole.

2.     Jest to tytuł i procedura, która powstała w sposób demokratyczny. Każdy może coś tu dodać i zaproponować konieczne zmiany. "Partnerskie przedszkole" to tytuł, który wymyśliło samo środowisko.

3.     Nadawanie tytułu "Partnerskie przedszkole" odbywa się w sposób demokratyczny. Zespół doradczy to osoby ze środowiska przedszkolnego ­ dyrektorzy przedszkoli, doradcy, wizytatorzy.

4.      Również audytorami będą przedstawiciele wychowania przedszkolnego, ludzie, którzy znają, przedmiot swojej pracy i są praktykami działania.

5.      Kapitułę także powołało samo środowisko. W jej składzie znalazły się osoby silnie związane z wychowaniem przedszkolnym.

6.     Tytuł „Partnerskie przedszkole” wiele znaczy. Jest to  przypieczętowanie naszych starań o wysoką jakość pracy naszej placówki. Aby rodzic z pełnym spokojem decydował się na posłanie dziecka do przedszkola obdarzonego tym tytułem. Aby spokojnie argumentował "Partnerskie" - znaczy dobre!

Dlaczego „Partnerskie przedszkole?” Bo partnerstwo rozumiemy jako wartość:

·       Dla rozwoju dziecka- partnerstwo jest sposobem traktowania rówieśników, uczy dzieci empatii i tolerancji, prowadzi do umiejętności efektywnego współdziałania z innymi.

·        Dla procesu wychowawczego niezbędne jest partnerskie współdziałanie dorosłych, zwłaszcza rodziców i nauczycieli.

·        Dla efektywnego przebiegu procesu dydaktyczno- wychowawczego w przedszkolu konieczne jest partnerskie działanie wszystkich zatrudnionych.

·        Dla sprawnego zarządzania i motywowania ludzi dyrektor musi być liderem w partnerski sposób traktującym swój personel.

·        Demokratyczne zarządzanie oświatą wymaga partnerskich stosunków ze środowiskiem lokalnym.

Po co  został ustanowiony certyfikat?

1.      Po to, aby przedszkola mogły podnosić swoją, jakość w sposób dostosowany do specyfiki ich działania.

2.      Po to, aby promować najlepsze przedszkola, służące rozwojowi dzieci.

3.      Po to, aby dać satysfakcje nauczycielom, rodzicom, dyrektorom, dzieciom, tworzyć okazję do wielkiego święta w przedszkolu.

4.      Po to, aby propagować piękną ideę partnerstwa.

Wszystkie powody są tak samo dobre. Wszystkie prowadzą, do celu.

JUŻ MAMY CERTYFIKAT!!!

28 listopada 2003r., po dwóch latach starań otrzymaliśmy Certyfikat Jakości.

Byliśmy zadowoleni, że w oczach najwyższej Kapituły, której honorowy patronat sprawuje Sekretarz Stanu Barbara Labuda, jesteśmy przedszkolem o wysokiej jakości.

Nie poprzestaliśmy na tym, nadal staraliśmy się ulepszać swoją pracę.

1 stycznia 2009r. po recertyfikacji, otrzymaliśmy kolejny raz tytuł i certyfikat Partnerskiego Przedszkola, który możemy używać do 2014r.

10 stycznia 2014r. na VI Kongresie Wychowania Przedszkolnego otrzymaliśmy dożywotni tytuł Partnerskie Przedszkole oraz Nagrodę Jakości im. Ireny Dzierzgowskiej.