• Planowane osiągnięcia grudzień

• Jak wyglądał świat przed milionami lat?

• Poznawanie prehistorycznych zwierząt i roślin występujących na Ziemi przed milionami lat.
          • słuchanie wyjaśnień niezrozumiałych słów.
          • skupianie uwagi na przedmiotach, treściach (krótkich) przekazywanych przez nauczyciela.
          • rytmiczne powtarzanie rymowanek, wierszy, tekstów piosenek.
          • rozwijanie orientacji przestrzennej poprzez poznawanie części ciała oraz określanie położenia przedmiotów względem siebie.
          • określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; stosowanie określeń: na, pod, w, przed, za, obok.
          • liczenie wyodrębnianych przedmiotów z wymienianiem liczebników głównych, w zakresie dostępnym dziecku; dostrzeganie roli ostatniego liczebnika
          • posługiwanie się, w celowo stworzonych sytuacjach, liczebnikami w aspektach kardynalnym i porządkowym.
          • uczestniczenie we wspólnych zabawach.
          • lepienie z masy solnej.
          • słuchanie piosenek o prostej linii melodycznej, śpiewanych przez nauczyciela; próby zapamiętywania tekstu i melodii.
          • ilustracyjnych

Idzie zima ze śniegiem

• Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, w bliskim otoczeniu przedszkola.
          • dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie zimą
          • poznawanie wybranych zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy (niska temperatura, opady śniegu itp.).
          • ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.
          • maszerowanie w rytmie wystukiwanym na bębenku lub wyklaskiwanym przez nauczyciela.
          • nazywanie: elementów pogody, części mieszkania, pomieszczeń przedszkolnych itp.
          • rytmiczne powtarzanie rymowanek, wierszy, tekstów piosenek.
          • porównywanie przedmiotów; klasyfikowanie ich ze względu na jakość (np. barwa, wielkość) i przynależność (np. klocki do klocków, kredki do kredek).
          • uczestniczenie we wspólnych zabawach.
          • oglądanie reprodukcji znanych powszechnie obrazów i swobodne wypowiadanie się na ich temat.
          • rysowanie, malowanie – korzystanie z różnych materiałów i przyborów
          • wycinanie, wydzieranie, składanie papieru
          • tworzenie kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (kolaż).
          • śpiewanie piosenek o łatwej linii melodycznej i krótkim tekście.
          • ilustracyjnych.
          • poznawanie sposobu gry na instrumentach perkusyjnych.

Idą święta

• Kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami (np.: Bożego Narodzenia, Wielkanocy), przejmowanych od pokoleń.
          • słuchanie i powtarzanie podanych słów, zdań.
          • odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu.
          • obserwowanie czynności wykonywanych przez osoby i naśladowanie tych czynności (np. zabawa Rób to co ja)
          • rytmiczne powtarzanie rymowanek, wierszy, tekstów piosenek.
          • liczenie wyodrębnianych przedmiotów, z wymienianiem liczebników głównych, w zakresie dostępnym dziecku; dostrzeganie roli ostatniego liczebnika
          • liczenie na palcach.
          • uczestniczenie we wspólnych zabawach.
          • dostrzeganie piękna wokół siebie, np. wystroju sali przedszkolnej, różnorodności roślin (kolorów, zapachów, kształtów kwiatów) występujących w ogrodzie przedszkolnym
          • tworzenie prac plastycznych różnymi technikami.
          • rozpoznawanie i nazywanie barw podstawowych (czerwona, żółta, niebieska) i wybranych barw pochodnych (zielona, pomarańczowa, fioletowa).
          • ilustracyjnych.

Książka moim przyjacielem

• Wybieranie książeczek do czytania
          • samodzielne oglądanie książeczek, czytanie na niby
          • wdrażanie do dbania o książki, właściwego obchodzenia się z nimi
          • wykonywanie dekoracji do kącika książki, np. ilustracji do ulubionych książek
          • poznawanie budowy książki (okładka, strona redakcyjna, ilustracje)
          • ustalanie sposobu korzystania z książek.
          • słuchanie wierszy, krótkich opowiadań o prostej fabule – polskich i zagranicznych autorów
          • tworzenie własnych książeczek o tematyce bliskiej dzieciom.
          • uczestniczenie w zabawach twórczych (głównie tematycznych, konstrukcyjnych i ruchowych).
          • wykonywanie czynności wymagających analizy, syntezy, porównywania, klasyfikowania.
          • odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu.
          • oglądanie ilustracji w książkach dla dzieci.
          • dzielenie się wrażeniami na temat obejrzanych filmów.
          • poznawanie własnych możliwości w toku wykonywania różnych czynności i w konfrontacji z rówieśnikami (określanie: sam potrafię…).
          • uczestniczenie we wspólnych zabawach.
          • uczestniczenie w zabawach z elementem naśladownictwa.
          • Dbałość o bezpieczeństwo