- Optymistyczne Przedszkole
- HAPPY KINDERGARTEN
- Dziecięca Kraina Kreatywności
- Partnerskie Przedszkole
- Kraina Dzieci w Europie - bis
- Kubusiowi Przyjaciele Natury
- Bezpieczne wakacje
- Neciowe przedszkole
- Piramida żywienia przedszkolaka
- Akademia Super Przedszkolaka
- Akademia Aquafresh
- Szkoła bez przemocy
- KIK 34
- Projekt Miękkie lądowanie w szkole
Optymistyczne Przedszkole
Nasze sukcesy w programie oraz kolejne Zjazdy Optymistycznych Przedszkoli
Ogólnopolska Kampania Optymizmu - Nowe otwarcie
Optymistyczne Przedszkole - Królestwo Dzieci
W dniach 27 - 29 października 2022r. na Zamku w Janowie Podlaskim nastąpiło nowe otwarcie ogólnopolskiego Programu Optymistyczne Przedszkole - Królestwo Dzieci
Za programem Optymistyczne Przedszkole organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego PARTNER w Zabrzu kryje się historia i stoi gigantyczna praca dyrektorów, nauczycieli, dzieci, rodziców i autorek w całej Polsce. Program OP obchodził w 2022 roku 18 urodziny i obejmuje w swoim zakresie:
- 2 autorki;
- Przewodniczącą i Sekretarz Kapituły OP;
- 534 przedszkola w całej Polsce, w tym jedno w Szkocji;
- 534 Szkoleń Rad Pedagogicznych;
- 534 Inauguracji otwarcia Programu z gośćmi honorowymi;
- 534 Dyrektorów;
- 7412 Nauczycieli;
- 69 453 00 Dzieci;
- 20 Kongresów;
- 1TB filmów i fotorelacji;
- 16 prac magisterskich i 8 licencjackich;
- 4 publikacje krajowe i zagraniczne;
- Wręczono 467 Certyfikatów;
- Wiele Innowacji Programowych;
- Przyznano Nagrody Programowe: Menadżer Optymizmu, Perła Optymizmu, Super Perła Optymizmu, Anioł Optymizmu, Ambasador Optymizmu;
- Wybrano 3 Rektorów Optymizmu;
Program oparty jest na naukowych teoriach oraz podstawie programowej, dzięki czemu stał się wyjątkowy i wpisał się na stałe w edukację przedszkolną świadomych dyrektorów i nauczycieli. Przez lata rozwijał się ze swoimi odbiorcami, wprowadził wiedzę z obszaru psychologii pozytywnej, inteligencji wielorakiej, zarządzania zespołem, wzmacnianiem lidera oraz rozwoju dzieci i rodziców.
Podczas Kongresu nastąpiło nowe otwarcie programu Optymistyczne Przedszkole – Królestwo Dzieci
OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE
Autorkami ogólnopolskiego programu są Irena Dzierzgowska i Mirella Nawrot.
„OPTYMIŚCI LEPIEJ SIĘ UCZĄ, SĄ ZDROWSI, WIĘCEJ ZARABIAJĄ, ZAKŁADAJĄ DŁUGOTRWAŁE I SZCZĘŚLIWE MAŁŻEŃSTWA, UTRZYMUJĄ WIĘŹ ZE SWOIMI DZIEĆMI A NAWET DŁUŻEJ ŻYJĄ”
Główne cele Programu :
- tworzenie okazji do budowania konstruktywnych więzi;
- rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów;
- swobodne wyrażanie próśb i oczekiwań przez dzieci;
- rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości;
- uczenie jak radzić sobie w różnych sytuacjach;
- rozwijanie zainteresowań i talentów;
- uczenie życzliwości, empatii, pomagania innym oraz przyjaźni;
Program zawiera następujące materiały:
- Pięcioletni program rozwoju przedszkola – zgodny z wymaganiami rozporządzenia o nadzorze.
- Pudełko Szczęścia, a w nim siedem teczek – siedem kolorów tęczy.
Po roku realizacji i po wypełnieniu krótkiej ewaluacji otrzymujemy tytuł OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE. Program OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE jest programem samokształceniowym. Nauczyciele przedszkola otrzymują materiały, które stanowią inspirację do ich własnych przemyśleń i ćwiczeń z dziećmi.
Założenia programu wychowawczego:
- Akceptacja przez cały personel priorytety związane z wyrabianiem w wychowankach postawy optymizmu i zaradności.
- Wychowanie dzieci odbywa się poprzez specjalne dobrane treści nauczania (zabawa, opowiadanie bajek, wyrabianie nawyków i postaw).
- Dzieci w optymistycznym przedszkolu musza mieć poczucie bezpieczeństwa.
- Potrzeba nauczyć dzieci wyrażania swoich uczuć i emocji poprzez wyzwolenie najpierw w sobie optymizmu i pozytywnego myślenia.
Optymistyczne Przedszkole
- Urządzenie wnętrza sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, spokoju, rozwojowi zainteresowań dzieci.
- Celem wychowania jest rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości, nauczenie, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać zainteresowania i talenty. O optymistycznym wychowaniu dowiadujemy się z TECZKI CZERWONEJ.
- Nauczycielki i cały personel zwracają się do dzieci stosując zasady optymistycznego wychowania. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w TECZCE GRANATOWEJ.
- Przedszkole efektywnie współpracuje z rodzicami. Opis kontaktów z domem dziecka zawiera TECZKA NIEBIESKA.
- Bardzo ważne są właściwe relacje w gronie dzieci. W optymistycznym przedszkolu wszyscy się uczą życzliwości, empatii, pomagania sobie, przyjaźni. Niedopuszczalne są złośliwości, wyszydzanie, agresja, przemoc. Nawet małe dzieci potrafią rozwiązywać konflikty.
- Personel optymistycznego przedszkola nie składa się z aniołów. To tacy sami ludzie jak inni. Lecz świadomie, poprzez szkolenia, refleksje, pracują nad doskonaleniem swoich umiejętności wychowawczych.
OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLAKI:
- Są pełne inicjatywy, odważne i samodzielne
- Chętnie się uczą, maja szerokie zainteresowania i wiele talentów
- Są kreatywne i pełne fantazji
- Odróżniają dobro od zła, maja wiele empatii, są współczujące i bardzo przyjaźnie nastawione do koleżanek i kolegów
- Dzięki odpowiednim pochwałom i sposobom wyjaśnienia porażek i sukcesów nasze przedszkolaki mają zrównoważony obraz siebie samych, poczucie pewności i wiary w swoje możliwości
- Wolą współpracę niż rywalizację
Wychowanie dzieci odbywa się na zajęciach poprzez specjalnie dobrane treści nauczania, poprzez zabawy, opowiadanie bajek, wyrabianie nawyków i postaw sprzyjających rozwojowi optymizmu u dzieci jak i również dbaniu o wrodzone predyspozycje i talenty naszych wychowanków.
OPTYMISTYCZNE SPOTKANIA I NASZE SUKCESY:
Co roku odbywają się ogólnopolskie zjazdy kadry Optymistycznych Przedszkoli, na których dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i osiągniętymi efektami w pracy. Pani Dyrektor za wkład w rozwój programu otrzymała wyróżnienie od autorki Mireli Nawrot "Perłę Optymizmu" i najwyższe wyróżnienie "Anioła Optymizmu". Kolejną osobą z naszej kadry, która otrzymała wyróżnienie "Perłę Optymizmu" jest Pani Anna Bratek.
Na XV Zjeździe Jubileuszowym Optymistycznych Przedszkoli tytuł "Super Perła Optymizmu" otrzymały Dyrektor Katarzyna Pawlik oraz nauczyciel Anna Bratek. Otrzymaliśmy również Herb Doskonałości w Programie Optymistyczne Przedszkole.
Poniżej poszczególne Zjazdy w których braliśmy udział i sukcesy:
VI Letni Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Warszawa Sękocin 6-7.06.2008
VII Jubileuszowy Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Zakopane 13-15.03.2009 - Certyfikat Optymistycznego Przedszkola, prezentacja „Dorobek warszawskich przedszkoli w programie Optymistyczne Przedszkole”
VIII Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Gdańsk 8-10.01.2010 - Tytu Perła Optymizmu - dla Dyrektora Katarzyny Pawlik, Giełda OP, prezentacja „Kampania społeczna 6-cio latki w klasie I wg. głównych założeń nowej podstawy programowej”
Królewski IX Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Krasków 6-8.01.2011 - Tytuł "Anioł Optymizmu" dla Dyrektora Katarzyny Pawlik, prowadzenie prezentacji dla przedszkoli „Ewaluacja zewnętrzna od startu do mety – rola dyrektora i rady pedagogicznej”
X Jublieuszowy Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Warszawa 27-28.06.2011 - organizacja konkursu i wystawy pokonkursowej „Optymizm nie jedno ma imię”, finał konkursu ogólnopolskiego którego byliśmy organizatorami "Optymistyczny wiersz"
XI Zimowy Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Kraków 8-10.03.2012 - tytuł Perła Optymizmu dla nauczyciela Anny Bratek, prezentacja „Co zrobić, by nie bać się ewaluacji zewnętrznej”, wybór Dyrektora Katarzyny Pawlik na Vice Rektora Optymizmu na lata 2012 - 2014
XII Ogólnopolska Konferencja Optymistycznych Przedszkoli „Nowy pogląd na etykę pracy”- Toruń 21-23.03.2013 współorganizator „Sieci uczących się Przedszkoli”
XIII Zjazd Optymistycznych Przedszkoli- Wisła 27-29.03.2014 Innowacja Roku „Współpraca Optymistycznego Przedszkola ze Szkołą Podstawową” dla Katarzyny Pawlik i Anny Bratek. Prowadzenie prezentacji „Gotowość szkolna dzieci 5-cio letnich” oraz „Optymistyczni Rodzice” finał konkursu ogólnopolskiego którego byliśmy organizatorami "Piosenka jest dobra na wszystko", Wybór Dyrektora Katarzyny Pawlik na Rektora Optymizmu na lata 2014 - 2016
XIV Zjazd Optymistycznych Przedszkoli „Rozwój Kompetencji – Liderzy w Optymistycznym Przedszkolu”- Świnoujście 19-21.03.2015 - finał konkursu ogólnopolskiego, którego byliśmy organizatorami „Zawodowy optymista dba o doskonałą formę, to co zdrowe zjada wszystko” oraz „Reportaż Optymisty”.
XV Zjazd Optymistycznych Przedszkoli ,,COACHING I ROZWÓJ W EDUKACJI’’ - Warszawa 31.03 - 02.04.2016r. tytuł Super Perła Optymizmu dla Dyrektora Katarzyny Pawlik oraz nauczyciela Anny Bratek, Herb Doskonałości dla Przedszkola nr 334 im. Jasia i Małgosi, Innowacja Roku „KOP Kreatywność, Optymizm, Partnerstwo” dla Dyrektora Katarzyny Pawlik i nauczyciela Anny Bratek. Ponowne wybory na Rektora Optymizmu Dyrektora Katarzynę Pawlik
Kampania Optymizmu Zabrze 9 styczeń 2017 - prezentacja „Wzmocnienia i korzyści w programie Optymistyczne Przedszkole”
XVI Zjazd Optymistycznych Przedszkoli "Akademia Ekspertów" - Zakopane 19 - 21 marca 2017r. - Certyfikat Sieć Uczących się Przedszkoli "SUPEŁ"
XVII KONGRES OPTYMISTYCZNYCH PRZEDSZKOLI UNIEŚCIE gm. MIELNO 12-14-KWIETNIA 2018
- Certyfikat Sieć Uczących się Przedszkoli "SUPEŁ"
XVIII Kongres Polska Arena OPTYMISTYCZNYCH PRZEDSZKOLI - Królestwo Dzieci - Janów Podlaski 27 - 29 października 2022r. - Akt Nadania i tytuł Honorowego członka Polskiej Areny Optymistycznych Dyrektorów
Bielany gościły Optymistyczne Przedszkola
„Chcemy, aby przedszkola wychowywały szczęśliwe, zaradne i samodzielne dzieci, pełne wiary w siebie, życzliwe, potrafiące współpracować z rówieśnikami. Dzieci, które są Optymistami.” – to misja i przesłanie Przedszkoli z całej Polski, które uczestniczyły w X Jubileuszowym Zjeździe Optymistycznych Przedszkoli w dniach 27 i 28 czerwca 2011r.. Cieszy fakt, że to właśnie Warszawa była gospodarzem tego wielkiego święta.
Otwarcia konferencji dokonała Pani Mirela Nawrot Prezes Ośrodka Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego „Partner” wraz z Panem Rafałem Miastowskim Burmistrzem Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Motywem przewodnim dwudniowego zjazdu była dyskusja na temat „Funkcji przedszkola wobec dziecka zgodnie ze współczesnymi tendencjami w edukacji przedszkolnej”. Wykład wprowadzający „Tradycja i nowoczesność w podejściu do dziecka w przedszkolu” przedstawiła dr Marianna Styczyńska. Ukazała zadania przedszkola wobec dziecka w ujęciu tradycyjnym i współczesnym. Następnie dokonała analizy współczesnych funkcji w kontekście zagospodarowania przestrzeni dziecka przedszkolnego i tworzenia mu optymalnych warunków do wielostronnego, harmonijnego rozwoju. Uwieńczeniem pierwszego dnia zjazdu było uroczyste wręczanie herbów dla placówek, które były prekursorami ruchu optymistów. Nadano również prestiżowe tytuły Perły Optymizmu oraz wręczono certyfikaty dla placówek będących na początku drogi ku optymizmowi.
W drugim dniu uczestnicy X Jubileuszowego Zjazdu Optymistycznych Przedszkoli gościli w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Gospodarzem spotkania był Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Bielany. W spotkaniu uczestniczył również Marek Lipiński Zastępca Burmistrza, przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania z Naczelnik Zofią Gajewicz oraz dyrektorzy i nauczyciele bielańskich przedszkoli.
W holu urzędu oglądano prezentację osiągnięć bielańskich przedszkoli biorących udział w ogólnopolskim programie „Kraina dzieci w Europie – bis” autorstwa I. Dzierzgowskiej i M. Nawrot oraz wystawę fotograficzną „Optymizm niejedno ma imię” przygotowaną przez Annę Rudowską dyrektor Przedszkola Nr 306 „Mali Optymiści”.
Wykład Mireli Nawrot „Wielokulturowość i prawa dziecka w przedszkolu” wprowadził do tematu konferencji. Następnie dyrektor Przedszkola Nr 240 im. Polskich Olimpijczyków Ewa Skwarka oraz nauczyciel Przedszkola Nr 182 „Tęczowy Ogród” Patrycja Grabarek przedstawiły w prezentacjach multimedialnych innowacyjne podejścia do pracy z dzieckiem i rodzicami w oparciu o realizację programu „Kraina dzieci w Europie – bis”. Prezentacje te były przykładem różnego i odmiennego sposób realizacji programu, połączonego wspólnym mianownikiem, w którym działania były impulsem do aktywności dzieci, rodziców i nauczycieli oraz bodźcem do zdobywania nowych doświadczeń.
Mirela Nawrot podsumowała program KDWE realizowany aż w 20 bielańskich przedszkolach. Celem programu, zwanego również edukacją wielokulturową jest uczenie dzieci tolerancji wobec innych, akceptacji odmienności oraz poszanowania praw człowieka, co pozwala dziecku lepiej rozumieć świat i różnorodność kulturową. Autorka programu wysoko oceniła zaangażowanie dyrektorów i nauczycieli, a zwieńczeniem pracy przedszkoli było uroczyste wręczenie Certyfikatów.
Podczas konferencji odbył się także Finał konkursu Optymistycznych Przedszkoli z Polski „Kolorowa tęcza gra – siedem barw w sobie ma”. Nagrodzeni uczestnicy odbierali nagrody z rąk organizatora Katarzyny Pawlik dyrektor Przedszkola Nr 334 im. „Jasia i Małgosi” oraz burmistrza Rafała Miastowskiego.
Podsumowując konferencję i prezentując plany na przyszłość Pani Mirela Nawrot dokonała zamknięcia X Jubileuszowego Zjazdu Optymistycznych Przedszkoli. Po konferencji uczestnicy zjazdu zwiedzali bielańskie przedszkola i z głową pełnych pomysłów i inspiracji żegnali się z Warszawą .
Życzymy wszystkim dużo optymizmu, bo jeśli go w życiu zabraknie, to tak naprawdę zabraknie energii do działania.
Autor tekstu A. Teska