• Podwieczorek

• Propozycja I

Rogaliki kruche z marmoladą. Kakao. Pomarańcza.

Składniki: na ciasto - mąka, masło lub margaryna, cukier puder, żółtka jaj, nadzienie - marmolada, pozostałe składniki - cukier kryształ, cukier puder, jajko

Wykonanie: Z przygotowanych składników zagnieść ciasto, schłodzić w lodówce. Następnie na blacie oprószonym mąką rozwałkować je, pokroić na szerokie pasy, a następnie na trójkąty, na podstawę trójkąta nałożyć marmoladę i zawinąć rogalik do wierzchołka.

Uformowane rogaliki posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać cukrem kryształem i piec ok. 20

min w dobrze nagrzanym piekarniku (180°C).

Wystudzone posypać cukrem pudrem.

Propozycja II

Łódeczki z cykorii z pastą rybną – wyrób własny. Razowe trójkąty pieczywa z masłem, ogórek kiszonym. Herbata o smaku malinowym. Gruszka.

Składniki: ryba np. miruna, marchew, pietruszka, cykoria, kukurydza konserwowa, fasola czerwona konserwowa, musztarda, natka pietruszki, ogórek kiszony, rzodkiewka, pieczywo w kształcie kwadratu, masło, cykoria, przyprawy (sól, pieprz, listek laurowy, ziele angielskie)

Wykonanie: Rybę umyć i ugotować z warzywami i przyprawami. Wystudzić. Następnie zmielić rybę
          z warzywami w maszynce, dodać kukurydzę, fasolę i musztardę. Doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. Pieczywo pokroić w trójkąty i posmarować masłem.

Na liść cykorii nałożyć pastę rybną , ozdobić krążkami rzodkiewki i ogórka kiszonego.

Propozycja III

Kisiel truskawkowy - własny wyrób (jagody, malina) Biszkopty. Suszone plastry jabłek z mango

Składniki: Owoce świeże lub mrożone, cukier, woda, mąka ziemniaczana

Wykonanie: Wodę zagotować, owoce zmiksować (część zostawić do dekoracji), połączyć z wodą. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić w niewielkiej ilości wody zimnej (zawiesina z mąki) i wlać do przecieru owocowego ciągle mieszając, zagotować. Dodać cukier. Gorący kisiel wlać do salaterki  i ostudzić, udekorować resztą owoców. Podać z biszkoptami i krążkami suszonych jabłek.

Propozycja IV

Koktajl domowy na bazie jogurtu greckiego z malinami mrożonymi, słodzony miodem. Chrupki kukurydziane „Tygryski”. Banan.

Składniki: Jogurt grecki, mleko, mrożone maliny, miód, chrupki kukurydziane, banan

Wykonanie: Rozmrożone maliny zmiksować  z dodatkiem miodu, wymieszać z jogurtem i mlekiem. Dodatkiem do koktajlu mogą być pałeczki kukurydziane oraz banan.

Propozycja V

Pudding z kaszy jaglanej z sosem kiwi. Winogrona różowe

Składniki: mleko, kasza jaglana, kiwi, sok z pomarańczy, imbir, cukier trzcinowy, winogrona

Wykonanie: Na gotujące się mleko wysypać wcześniej wypłukaną kaszę i gotować, aż kasza się rozgotuje. Całość zmiksować z dodatkiem cukru i odstawić.

Owoce kiwi obrać, zmiksować z dodatkiem soku z pomarańczy, odrobiną imbiru

i cukru. Gotowy pudding wlać do pucharków i udekorować sosem z kiwi i kawałkami owocu, Podawać ze słodkim winogronami.